• Radiostanice, baterie, zdroje, UPS, ultrazvuk, repase, S PoweR export-import cz, s.r.o.
  • Radiostanice, baterie, zdroje, UPS, ultrazvuk, repase, S PoweR export-import cz, s.r.o.
  • Radiostanice, baterie, zdroje, UPS, ultrazvuk, repase, S PoweR export-import cz, s.r.o.
  • Radiostanice, baterie, zdroje, UPS, ultrazvuk, repase, S PoweR export-import cz, s.r.o.

TPE VS. UV ZÁŘENÍ

Doba, ve které byly TPE materiály používány jenom pro vylepšení designu, je již dávno minulostí. Termoplastické elastomery dnes poskytují mnohem více, než jen dobrý vzhled. Efektivní zpracování, velmi dobré mechanické vlastnosti a excelentní povětrnostní a UV odolnost také činí z TPE velmi zajímavý a univerzální materiál na exteriérové použití nejen v automobilovém, ale i v ostatních průmyslových odvětvích.

KRAIBURG TPE, jakožto přední výrobce termoplastických elastomerů, poskytuje komplexní know-how a vysoké standardy kvality. Do výroby svých produktů, které se vyrábí celosvětově dle všeobecně uznávaných norem, trvale zavádí nejnovější výrobní postupy. Na základě náročných požadavků, se KRAIBURG TPE již od samého začátku koncentruje na vývoj UV odolných materiálů. Termoplastické elastomery ze společnosti KRAIBURG TPE jsou používány k výrobě např. těsnění skel, deflektorů apod. Žádný ze zákazníků si jistě nepřeje vybledlé, pórovité a zažloutlé materiály, které by narušovaly vzhled a funkčnost výrobku. Proto jsou jasně dané specifikace odolnosti před povětrnostními podmínkami a UV zářením. KRAIBURG TPE, specialista na TPE materiály pro venkovní užití, splňuje všechny tyto přísné normy a používá je pro širokou škálu aplikací již řadu let. 

UV odolné TPE materiály vhodné na extruzi

Především pro stavební průmysl byly vyvinuty speciální směsi, které se dají velmi dobře extrudovat. Materiály z řady EX/UV jsou schváleny dle Německé specifikace RAL GZ 716/1 a zároveň dle Francouzské specifikace CSTB/DER/BV-PEM. 

Tab. 1.: Portfolio materiálů vhodných na extruzi

Schválení

RAL GZ 716/1

CSTB/DER/BV-PEM

Řada

EX/UV

Materiály

TP5SKZ

TP6SKZ

TP7SKZ

TP5HPG

TP6HPG

TP7HPG

UV odolné TPE materiály vhodné na vstřikování

KRAIBURG TPE nabízí také širokou škálu TPE materiálů pro výrobce v automobilovém průmyslu, které mohou být jednoduše a velmi účinně zpracovány metodou vstřikování. Příklady těchto aplikací jsou např. deflektory čelních skel, těsnění střešních nosičů a antén, obstřik skel a jiné. Pro tyto aplikace nabízí výrobce celou řadu vhodných materiálů s možností dvoukomponentního (2K) vstřikování s polypropylenem (PP), nebo polárními plasty, jako jsou PC, PMMA, ASA.

Tab. 2.: Portfolio materiálů pro vstřikování obsahuje řadů směsí s různou viskozitou

Přilnavost

PP

PC

Skupina výrobků

THERMOLAST® K

TERMOLAST® A

Materiály -standardní viskozita

Řada - UV/FG

TC3LEZ, TC4LEZ, TC5LEZ, TC6LEZ

TC7LEZ, TC8LEZ, TC9LEZ

Řada - UV/CO/1VT

TA4AOZ, TA5AOZ, TA6AOZ

TA7AOZ, TA8AOZ

Materiály –

nízká viskozita

Řada - UV/HF (vylepšená tekutost)

TC5HFZ, TC6HFZ, TC7HFZ, TC8HFZ

 

KRAIBURG TPE vyvíjí a optimalizuje UV odolné materiály pro širokou škálu aplikací. Termoplastické elastomery s vylepšenou UV odolností jsou prodávány pod obchodní značkou THERMOLAST® K a THERMOLAST® A. Jednotlivé řady pro exteriérové aplikace se liší v teplotní odolnosti, zpracování a přilnavosti.

UV odolnost termoplastických elastomerů nezáleží pouze na samotné receptuře dané směsi, ale také na dalších vlivech, zejména pak na prostředí, kterému je finální produkt vystaven. Kromě slunečního záření je finální produkt ovlivněn také teplotními výkyvy, vlhkostí a znečištěním ovzduší. Dalšími faktory mohou být sníh, písek a led. Požadovanou kvalitu finálního produktu je možné dosáhnout pouze s výbornými mechanickými vlastnostmi, které materiály od společnosti KRAIBURG TPE splňují. Chování termoplastických elastomerů při stárnutí, které je ovlivněno shora uvedenými vlivy, mohou zapříčinit změny ve vlastnostech materiálu pouze po dlouhodobém používání.  

UV odolnost také závisí na barvě produktu. Černé materiály mají větší odolnost, protože obsahují saze, což je jeden z nejvíce efektivních UV stabilizátorů. Existují dva různé typy stabilizátorů, UV-absorbéry a UV-inhibitory. UV-absorbéry přeměňují UV záření v teplo a zabraňují utváření radikálů v TPE. Tyto radikály mají odpovědnost za štěpení polymerových řetězců, což následně způsobuje porezitu nebo ztrátu barvy materiálu. Absorpce ultrafialového záření probíhá podle Lambert-Beerova zákona. Ten uvádí, že intenzita záření se snižuje v závislosti na koncentraci UV stabilizátorů a s rostoucí tloušťkou vrstvy. UV-inhibitory se chovají odlišně. Přeměňují volné radikály, již obsažené v TPE směsi, díky povětrnostním vlivům na chemicky nereaktivní sloučeniny. Jedná se o tzv. systém HALS (světelný stabilizátor ze skupiny stíněných aminů).

UV stabilizátory jsou požadovány pro všechny typy polymerových řetězců. I přesto, že KRAIBURG TPE používá ve své výrobě pouze vysoce kvalitní polymery, které zaručují nejvyšší kvalitu, je nezbytné u těchto polymerů použít stabilizátory. Pokud nejsou v materiálu obsaženy, dochází k porušení řetězce a jeho následnému rozpadu.

Graf odolnosti před UV zářením dle PV3930

 

Tab. 3.: KRAIBURG TPE s UV stabilizovanými materiály splňuje celou řadu norem, např.:

Specifikace

Materiál

Stupně šedi

Poznámka

PV3930 dvouletý cyklus (VW)

TC6LEZ

4/5

Bez trhlin

TC6HFZ

4

Bez trhlin

TA6AOZ

4

Bez trhlin

D27 1389 (PSA) 18 cyklů

TC6LEZ

4/5

Bez trhlin

TC7HFZ

4

Bez trhlin

Tyto hodnoty ukazují, že materiály od výrobce KRAIBURG TPE mohou být vystaveny přímému slunečnímu záření po dlouhou dobu. Barva zůstává stabilní i během procesu stárnutí.

Pro dotazy ohledně termoplastických elastomerů a jejich možností je Vám KRAIBURG TPE a jeho partner pro ČR a SK - firma MG PLASTICS s.r.o. kdykoliv k dispozici.

ergolastec

Aktuality
PLASTEX 2018 Mezinárodní veletrh plastů, pryže a kompozitů
Těšíme se na Vaší návštěvu veletrhu PLASTEX BRNO 2018
10. VÝROČÍ FIRMY
Již 10. let s Vámi
SPOLEČENSKÁ ODPOVĚDNOST
Ve společnosti MG Plastics s.r.o. vnímáme naší společenskou a sociální odpovědnost. Tento závázek se snažíme naplňovat. Jdeme ovšem jinou cestou. Nechceme spolupracovat s neziskovými organizacemi a soustředíme se na konkrétní případy, kde vidíme bezprostřední dopad naší pomoci.   V současné době podporujeme Jirku.   
Mezinárodní strojírenský veletrh Brno 2016
MG Plastics a KRAIBURG TPE účastníci MSV Brno 2016
Napište nám

Jméno:

Email:

Zpráva:

Opište:

opište tento kód

MG PLASTICS s.r.o.
Voroněžská 144/20, 46001
IČ:
27320391
DIČ:
CZ27320391
Tel.:
+420 484 840 219
Email: